top of page
  • Zdjęcie autoraKarolina Nachajska

Jak opracować listę gości?

Drukując wybrane elementy papeterii zwykle jesteśmy proszeni o przesłanie listy gości, chyba że rezygnujemy z personalizacji pozostawiając wówczas puste miejsce do ręcznego uzupełnienia wydrukowanych już na przykład zaproszeń.


Co w przypadku, gdy jednak wolimy, aby lista ta była już uzupełniona? Otóż należy przygotować takową listę i przesłać mailowo do drukarni. Na pozór proste zadanie, jednak może sprawić pewne problemy, bądź nie stanowić żadnego a później może okazać się, że coś poszło nie po naszej myśli. Oczywiście pewnie najpierw winy będziemy szukać u realizatora, jednak może się okazać, że to nasze niedopatrzenie spowodowało to przykre rozczarowanie... Aby temu zapobiec należy zastosować kilka podstawowych kroków - oczywiście większość firm drukujących z pewnością przekaże informacje odnośnie właściwego sporządzenia tejże listy, jednak gdyby tak się nie stało warto przeczytać poniższe wskazówki :)




ALGORYTM PRZYGOTOWANIA LISTY GOŚCI

​​

1. Włącz komputer.

2. Otwórz notatnik i zapisz plik pod nazwą „Lista gości".

3. Odpowiedz sobie na pytanie - w jakim formacie dane gości mają być wpisane, mianowicie, np. Karol Nowak, czy KAROL NOWAK? W zależności od tego jaka będzie Twoja odpowiedź - w taki sposób najlepiej uzupełnić listę (w razie gdyby mogło ulec niedopatrzeniu przekazanie tej informacji do drukarni).

4. Przygotuj skrupulatnie spis wszystkich imion i nazwisk na zasadzie -> imię nazwisko (NIE ODWROTNIE! Możemy uczyć się od Węgrów kuchni, ale nie zapożyczajmy gramatyki. Pamiętajmy, że w języku polskim obowiązuje reguła: najpierw imię, potem nazwisko.) -> Enter -> imię nazwisko, ... chyba, że podajesz dane małżeństwa wówczas imię i imię nazwisko -> Enter, np:

a) PRZYKŁAD 1:

ALICJA PAWELCZYK

DAMIAN LISIK Z OSOBĄ TOWARZYSZĄCĄ

ALEKSANDRA I KAROL KOWALSCY


b) PRZYKŁAD 2:

Alicja Pawelczyk

Damian Lisik z osobą towarzyszącą

Aleksandra i Karol Kowalscy

UWAGA! UPEWNIJ SIĘ, ŻE WSZYSTKIE DANE SĄ POPRAWNE! Często na wesele zaprasza się dalszą rodzinę, z którą ma się mniejszy kontakt, wówczas może się okazać, że nasze informacje na ich temat są nieco ograniczone, i że zaproszona ciocia Jadzia nie nazywa się już Nowak a Kowalska no i, że ma męża, którego też należałoby zaprosić, tak więc najlepiej przed przeniesieniem listy do pliku przygotuj ją na kartce i przekaż do weryfikacji, np. rodzicom - chyba, że masz 200% pewność, że wszystkie dane są poprawne.

5. Wpisując imiona podajemy je zwykle w uroczystej formie, a więc, np. „Alicję Pawelczyk" a nie „Alę Pawelczyk". Oczywiście można podać je w zdrobniałej formie, zwłaszcza gdy jesteśmy z kimś bardzo zżyci, jednak ta pierwsza forma uważana jest za dostojniejszą i elegancką. Nie należy również zapomnieć o podaniu we wzorze zaproszenia formy grzecznościowej, jak „Sz.P.”.

6. Dopasuj imiona i nazwiska do tekstu w zaproszeniu. Ten punkt jest BARDZO WAŻNY! Należy całą listę przeredagować tak, by forma umieszczonych danych była zgodna z całością tekstu, a więc, np. załóżmy, że użyliśmy we wzorcu zaproszenia zwrot: „... mają zaszczyt zaprosić:” wówczas, należy dostosować całą listę do tego zwrotu następująco:

AD. PRZYKŁAD 1:

ALICJĘ PAWELCZYK

DAMIANA LISIKA Z OSOBĄ TOWARZYSZĄCĄ

ALEKSANDRĘ I KAROLA KOWALSKICH

I tu pojawia się kolejny krok, o którym należy pamiętać!

7. Podając nazwiska należy zwrócić szczególną uwagę na ich odmianę. Odwołując się do przepisów poprawnościowych naszego języka ojczystego wiemy, bądź dowiadujemy się, że NAZWISKA NALEŻY BEZWZGLĘDNIE ODMIENIAĆ! Wyjątki stanowią m.in. nazwiska żeńskie zakończone na „-ski", np. dana osoba nazywa się Agata Kluczkowski, wówczas jej nazwiska nie odmieniamy.

PRZYKŁADY:

„... mają zaszczyt zaprosić:”

KATARZYNĘ KLIMĘ, nie KATARZYNĘ KLIMA

KRYSTIANA NOWAKA, nie KRYSTIANA NOWAK

JÓZEFA DADAKA, nie JÓZEFA DADAK

JANA MUZYKA, nie JANA MUZYK

ALEKSANDRĘ I ANDRZEJA TRACZYKÓW, nie ALEKSANDRĘ I ANDRZEJA TRACZYK

Jako podsumowanie tego punktu pozwolę sobie zacytować słowa prof. Jana Miodka:

„Ale największy kłopot jest w tym, że wiele osób nie życzy sobie odmieniania ich nazwiska. - Genialny matematyk i świetny aforysta Hugo Steinhaus powiedział takim, którzy nie życzyli sobie odmieniania ich nazwiska: „Pan jest właścicielem swojego nazwiska tylko w mianowniku liczby pojedynczej. Pozostałymi przypadkami rządzi gramatyka!". To tak samo, jakbym ja zażyczył sobie, że w telewizji ma być plansza „Był to program pana Miodek". To jest przecież nonsensowna prośba! Przypominam wszystkim - w języku polskim nazwiska należy odmieniać.”

Jeśli masz problem z odmianą danego nazwiska sprawdź w poradnikach ślubnych, internecie jak brzmi jego poprawna forma, np. na stronie: http://www.nazwiska.pawlowice.pl.

8. Jeśli przygotowany spis zawiera punktację (była po prostu pomocna w zliczaniu), należy pamiętać o jej usunięciu, w przeciwnym wypadku w naszych zaproszeniach może pojawić się zapis typu:

„... SZ.P. 1. ALICJĘ PAWELCZYK... ”

a tego byśmy nie chcieli? :)

9. Przejrzyj listę ponownie, sprawdź czy nie ma żadnego błędu, „literówki”. Jeśli masz jeszcze czas do wysyłki niniejszej listy, przejrzyj ją ponownie kolejnego dnia.

10. Jeśli cała lista jest już zweryfikowana możesz przesłać ją na wskazany adres.

Powodzenia!



29 wyświetleń
bottom of page